Beleška

Da li je moguć progresivni PDV? (BELEŠKA)

21. Nov 2024.
Autor:
Aleksandar Vasić

Jedna od najvećih kritika PDVa je njegova regresivnost, jer više opterećuje domaćinstva sa nižim prihodima. Iako svi plaćaju istu stopu poreza, struktura trošenja nije ista: Imućniji pojedinci značajan deo prihoda mogu da ulaže u npr štednju i investicije na koje se ne plaća PDV. Siromašniji skoro sav prihod potroše na robu i usluge neophodne za svakodnevni život.

Tradicionalni pristup rešavanju ovog problema su snižene stope PDV-a za osnovne potrepštine. Međutim, ovakav sistem donosi neravnopravan tretman sličnih proizvoda, dodatne administrativne troškove i stalno iskušenje da se uvode novi izuzeci. Neke evropske države imaju ne dve, već nekoliko stalno ili privremeno umanjenih stopa PDVa.

Nelogičnosti i dileme oko toga šta staviti pod povlašćenu stopu su uvek prisutne. Primera radi, kod nas se ulaznica za holivudski blokbaster sa superherojima u najskupljim multipleks komercijalnim bioskopima oporezuje povlašćenom stopom PDVa od 10%. Ulaznice nisu uopšte jeftine, bioskope pohađaju široke mase, pa ispada da se subvencionišu Holivud i veliki bioskopski lanci.

Obrnuta logika od ustanovljavanja posebnih (umanjenih) stopa bi bila da se PDV-a oslobađa ne roba, već određena grupa potrošača. Svi plaćaju jednu istu stopu PDVa, ali neki potrošači brzo dobijaju subvenciju u vidu povrata PDVa. Može se razmišljati i o varijanti da svi potrošači dobiju subvenciju ali samo do određenog iznosa.

U skorašnjem radnom izveštaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), autori Artur Swistak i Rita de la Feria zaključuju da digitalne tehnologije omogućuju dizajniranje progresivnih PDV sistema koji su efikasni, pravični i jednostavni za implementaciju. Tehnologija sada može omogućiti trenutni povrat PDVa svakom građaninu koji je dobio takvu povlasticu od države.

Autori razmatraju nekoliko varijanti a predlažu ovu: uvođenje jedinstvene stope PDV-a uz kompenzaciju u realnom vremenu za domaćinstva sa nižim prihodima. Obim subvencije ne bi bio isti za sve.

Predloženi „progresivni PDV“ ima tri ključna elementa: oporezivanje svih proizvoda po istoj stopi; subvencije za građane sa manjim prihodima;  digitalni mehanizam za brz „povrat“ PDVa subvencionisanom potrošaču. Opšta ideja je smanjivanje društvene nejednakosti uz izbegavanje stigme za siromašnije građane.

Autori su svesni rizika od mogućih prevara i ogromne intruzivnosti ovakvog sistema. Da stavim to na stranu, bilo bi vrlo interesantno da se izračuna mogući efekat ovakvog metoda subvencija u društvu kao što je naše. Koji procenat populacije bi mogao biti subvencionisan, kolika bi trebala jedinstvena stopa PDVa?

Podelite sa drugima

PDV je prvi specijalizovan portal za primenu Zakona o PDV. Ukoliko ste zainteresovani da primate obaveštenja prijavite se na mailng listu. Pristup velikom broju informacija biće omogućen svim registrovanim korisnicima.

Besplatna prijava

Izdvajamo

ChatBot Poreske uprave

16. May 2025.
Pročitaj više

„Revizorski“ desant na birokratiju

19. Feb 2025.
Pročitaj više

Crtice o Zakonu o budžetu za 2025.

28. Nov 2024.
Pročitaj više