Brzina uvođenja e faktura (BELEŠKA)
Srbija je ispred Evrope po uvođenju obaveznih e faktura između privatnih preduzeća.
Italija je uvela ovu obavezu 2019, Portugal 2020, Grčka 2021, ali većina evropskih država nije. Holandija čak nije ni saopštila kalendar za uvođenje obaveznih e faktura u B2B poslovanju. Uprkos neminovosti i uprkos činjenici da su još 2011. uveli prvu fazu platforme za e fakturisanje.
Zanimljivo je da je Turska uvela obavezu 2020. a Saudijska Arabija 2021.
Po pravilu, a i po direktivi EU, države prvo uvode obavezu elektronskog fakturisanja za javni sektor. Oklevanje nekih od najrazvijenijih država u uvođenju ove obaveze između privrednih subjekata moglo bi da se protumači kao tradicionalna inercija evropske birokratije. Moguće je da države koje tradicionalno imaju više nenaplaćenog PDV-a brže uvode obavezu.
Ima li ipak nešto i u taktičnosti njihovih vlada i osetljivosti prema teškoćama i troškovima koje se privredi nameću? Ostavili su dugačke rokove za prilagođavanje.
U srpskoj državnoj administraciji vlada mnogo veće samopuzdanje da će privreda junački savladati brojne probleme i troškove koje novi propisi donose. Vrlo kratki pripremni period i očigledne krupne tehničke nesavršenosti na startu obavezne primene državni aparat posmatra sa spokojem i čvrstinom. Nasuprot privrede, računovođa i softverskih kuća.
Sada je to postao deo nacionalnog karaktera: uzdanje u improvizaciju u poslednjem trenutku nije samo talenat naših privrednika, već i deo pobedničkog mentaliteta državnog aparata.
Samo što složeni privredni život nije isto što i košarkaška utakmica. U saradnji privrede i države je poželjno da svi pobede i ostanu u igri, a ne da se protivnik nadmudri i izbaci u plej-ofu.
piše: Aleksandar Vasić