Država uzvraća udarac

Hapšenje vlasnika Telegrama Pavela Durova može biti veliki simbolički događaj koji označava slom libertarijanskih predviđanja o nastanku “Suverenog pojedinca” 21. veka. Durov je napuštajući Rusiju rekao da “u civilizovanim društvima nije zamislivo da država pritiska sposobne preduzetnike i krši privatnost njihovog biznisa”.

Oni koji su do pre neku godinu hvalili njegovu odanost slobodi izražavanja, oni čiju je filozofiju prigrlio – sada ga krivično gone. Ne gone njegovu firmu ekonomski, već njega lično.

LIbertarijanska filozofija slavi individualnu slobodu, slobodnu razmenu robe i utakmicu ideja, ali i malu državu sa malim porezima. Čini se da su sve ove vrednosti u krizi.

Optimalan scenario digitalnog doba je otprilike ovakav:

Informatička revolucija će doneti nezabeleženu socijalnu mobilnost. Po prvi put, oni koji mogu da se permanentno samostalno obrazuju i motivišu biće potpuno slobodni da sebi kreiraju posao i ostvare punu nezavisnost.

Najznačajniji izvor bogatstva biće ideje koje imate u glavi, svako ko jasno razmišlja može postati bogat. Najtalentovaniji, najuspešniji i najambiciozniji će postati “Suvereni pojedinci”.

Globalna tehnologija i vladanje jezicima će srušiti nacionalne granice. Sveopšta povezanost čovečanstva, slobodna trgovina, trenutna razmena novca i usluga će učiniti tradicionalne državne aparate nemoćnim. Sposobni preduzetnik  će lako odbaciti državu koja mu ne pruža dobru uslugu i menjaće prebivalište bez jakih obaveza prema bilo kojoj jurisdikciji.

Nacionalna država je zastarela institucija koja je postala kočnica rasta i produktivnosti. Njeni troškovi  su porasli van svake kontrole, većina demokratija ima hronične deficite. Postalo je skoro nemoguće otpustiti neefikasne državne službenike ili smanjiti odeljenja koja više ne služe vitalnim svrhama.

Zašto bi kosmopolitski preduzetnik ili investitor osećao obavezu prema tim reakcionarnim i nepopularnim birokratijama, zašto bi trpeo njihove neugodne i nečasne političke diktate?

Zašto bi plaćao porez takvim strukturama?

E, pa taj trenutak nije još došao. Izgleda da su tradicionalne demokratije u nekim segmentima spremnije nego ikad da ograniče slobodni protok informacija. Očekuje se poštovanje javnih, ali i tajnih ciljeva sistema. Privatnost poslovnih transakcija je prošlost.

Uprkos nepopularnosti njihovih vlada smanjivanje poreskog zahvatanja u najrazvijenijim državama nije ni na horizontu događaja. Praktično je nezamislivo.

Libertarijanska alternativa velikoj centralnoj vlasti bi mogle biti mreže privatnih i građanskih inicijativa, organizacija, fondova, kripto finansijski instrumenti u službi socijalne sigurnosti. Ni to još uvek nije zamislivo na planu ogromnih društvenih grupa.

Blagonakloni poreski tretman kosmopolitskih digitalnih inovatora je sasvim moguć, ali samo ako njihovi proizvodi potpomažu i političke ciljeve. A ti ciljevi su takođe sve inovativniji i to nažalost često u smeru poptunog nadzora i smanjene slobode.

PDV AKADEMIJA startuje od septembra!

Finiširamo pripreme za start novog sistema praktičnih obuka u primeni PDVa.

Iskustvo iz preko 100 internih i javnih obuka će omogućiti da program tačno prilagodimo rešavanju konkretnih pitanja koji se dnevno javljaju obveznicima.

Predviđeni su i in-house treninzi, mnogo interakcije i deljenja iskustava, tumačenja izmena u propisima i praksi.

Novi sajt će biti podrška polaznicima, sugestije u vezi sa programima uveliko pristižu i više su nego dobrodošle.

Registrujte se i učestvujte – uskoro više detalja o svemu.

Besplatna registracija