Mogu li se milijarderi oporezovati? (BELEŠKA)
U vezi sa preteškim mukama vodećih država da primire deficite i uravnoteže javne finansije Toma Piketi piše u skorašnjom blogu. Pet stotina najbogatijih pojedinaca (porodica) u Francuskoj je 2010 posedovalo 200 milijardi evra kapitala. Ta suma se do 2022 uvećala na hiljadu i dvesta milijardi evra kapitala.
U istom periodu GDP Francuske se povećao za ukupno 24%, u prevodu stagnacija i realni pad životnog standarda za mnoge. Kako 1000 milijardi može biti neprimećeno i beznačajno? Uzmite im 10% od te hiljade i rešili ste davanja u ovom mandatu Vlade.
Ali, kažu da to nije stvarni novac, da su tamo samo brojevi i teoretsko bogatstvo? Pa dobro, vi im uzmite deo toga što imaju (na ime poreza), šta je da je, pa neka se proda, valjda će biti kupaca.
Ali to je nemoguće! Besmislica, to je samo preknjižavanje ukoliko postoji politička volja. Ustav nije prepreka, to nije pravno već političko pitanje.
Šta ako bogataši napuste državu? Ukoliko su države stvarno opredeljene uvek imaju način da opterete obveznika. Zato i postoji međunarodna saradnja.
To se nikad nije radilo! Zapravo jeste, npr 1789. i 1945, upravo to se radilo da bi se francuska država oporavila iz teške krize. (Implicitno, sve priče o porezu na veliko bogatstvo sugerišu da protiv nejednakosti treba delovati pre nego što se dese najveći lomovi).
Piketijeva teza je da kapital uvek ima tendenciju da se uvećava brže od opšteg ekonomskog rasta, te da se potom koncentriše u malom broju ruku što dovodi do velike nejednakosti i loših posledica po društvo. To, kaže, uopšte nije slučajnost već karakteristika kapitalizma. On traži da se ovo prizna kao ekonomska zakonitost, što je ubedljivo pokazao u ekonomskom bestseleru „Kapital u XXI veku“ iz 2013. godine.
Sada se zalaže da snažnije oporezivanje izuzetno bogatih makar postane tema u Francuskoj i na samitu G20, jer trenutno donosioci odluka smatraju da to uopšte ne može biti tema. To ipak verovatno neće postati predmet rasprave te će puzeći rast oporezivanja i dalje biti tema za široke mase.
Savremeni svet svakome omogućuje da se upozna sa najrazličitijim idejama o oporezivanju, Piketijev blog je dostupan na sajtu Le Monda (na engleskom).